NNI400-147XL Replacement UV Lamp Amalgam 254NM
  • NNI400 Base
  • NNI400 Lamp
usa
See below details for the NNI400-147XL Replacement UV Lamp Amalgam 254NM.
Our Part #:  NNI400/147XL
Length:  61.02" or 1550 mm ± 3mm (not including pins)
Base Type:  4 Pin Flat Base
Lamp Type:  Amalgam, High Output
Wavelength:  254NM
Glass Type:  L (Non-Ozone)
Base Color / Material:  White Ceramic Base
Bulb Diameter:  28mm
Lamp Voltage*:  110V
Lamp Wattage*:  400W
Operating Current*:  3.8A