NNI400-147XL Replacement UV Lamp Amalgam 254NM
| Our Part #: | NNI400/147XL |
| Length: | 61.02" or 1550 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Amalgam, High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 28mm |
| Lamp Voltage*: | 110V |
| Lamp Wattage*: | 400W |
| Operating Current*: | 3.8A |