GL810-4 Replacement UV Lamp 254NM
See below details for the GL810-4 Replacement UV Lamp 254NM.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | GL810/4 |
| Length: | 31.89" or 810 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 120V |
| Lamp Wattage*: | 38W |
| Operating Current*: | 380mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aqua Treatment (ATS) ATS-4-810, ATS4-810, EV-20E, GDS Series GDS-20, GDS20, PFC Series PFC-20, PFC20, Aqua Pure UVLB-1X, BIO-12, APUV-12, Atlantic UV 05-0176-R, 05-0176, BioLite/Cuno UVLB-1X, BIO-12, Greenway Water Technologies GAUV-8S, GAUV8S, GUVL-810S, GUVL810S, GUVL-8S, GUVL8S, Pura 89501, 8751, 8754, UVSS-10, UVSS-10M, Purtest PT-20, PT20, P20-4-854, P204854, PT4-810, PT4810, Safe Water Tech IL1001, Siemens/Sunlight B10018029, W2T152758, Triton TRI-20, TRI-20M, Wedeco, Ideal Horizons LMP42012, IV40, IV-40, ME-20, ME-30, ME-45, ME-60, ME38K14, ME38K-20, ME38K-30, ME38K-40, MWE-20, MWE-30, MWE-45, MWE-60, MWE38K-14, MWE38K-20, MWE38K-30, MWE38K-40, SS-20, SSE-20, SSW-20, SSW-30, SSW-45, SSW-60, SSWE-20, SSWE-30, SSWE-45, SSWE-60, SV-20, SV-30, SV-45, SV-60, SVE-20, SVE-30, SVE-45, SVE-60, SVEH-20, SVEH-30, SVEH-45, SVEH-60, SVH-20, SVH-30, SVH-45, SVH-60, Neptune 5000, 5020, 5030, Master Water HIMSV-20, MWC-20, MWC-E20, MWC20, MWCE20, First Light 1169, Lancaster Pump LUV-15ES, LUV15ES, LUV-20E, LUV20E, LUV-30ES, LUV30ES, LUV-45E, LUV45E, LUV-60E, LUV60E, 12-6 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


