GV810-4 Replacement UV Lamp 185NM
See below details for the GV810-4 Replacement UV Lamp 185NM.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | GV810/4 |
| Length: | 31.89" or 810 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 120V |
| Lamp Wattage*: | 38W |
| Operating Current*: | 425mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Aqua Pure UVLB-1X, BIO-12, ATS GDS Series GDS-20, GDS20, BioLite/Cuno UV UVLB-1X, BIO-12, Pura UVSS-10, UVSS-10M, UVSS10, UVSS10M, Safe Water Tech IL1001, Siemens/Sunlight LP4075, Triton TRI-20, TRI-20M, Wedeco, Ideal Horizons LMP41010, LMP41038, LMP41012, Atlantic UV 05-0148-R, 05-0148, Neptune 5000, 5020, 5030, UV Doctor 1142, UVDRX1142, UVDRX-1142 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


