GV810-4 Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | GV810/4 |
| Length: | 31.89" or 810 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 120V |
| Lamp Wattage*: | 38W |
| Operating Current*: | 425mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Aqua Pure UVLB-1X, BIO-12, ATS GDS Series GDS-20, GDS20, BioLite/Cuno UV UVLB-1X, BIO-12, Pura UVSS-10, UVSS-10M, UVSS10, UVSS10M, Safe Water Tech IL1001, Siemens/Sunlight LP4075, Triton TRI-20, TRI-20M, Wedeco, Ideal Horizons LMP41010, LMP41038, LMP41012, Atlantic UV 05-0148-R, 05-0148, Neptune 5000, 5020, 5030, UV Doctor 1142, UVDRX1142, UVDRX-1142 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|