G48T6L-HO-MB Replacement UV Lamp 254NM High Output
See below details for the G48T6L-HO-MB Replacement UV Lamp 254NM High Output. UV Superstore’s G48T6L-HO-MB Replacement UV Lamp 254NM High Output is an aftermarket version that can be used as a direct replacement lamp for Atlantic UV P/N 05-1311-R.
To compare lamp specifications for our aftermarket version P/N G48T6L-HO-MB and the OEM version P/N 05-1311-R, Click here for Lamp Comparison Spec Sheet.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | G48T6L-HO-MB |
| Length: | 45.12" or 1146 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Mini Bi-Pin |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 19mm |
| Lamp Voltage*: | 75V |
| Lamp Wattage*: | 90W |
| Operating Current*: | 1250mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV S2400, S2400B, S2400C, S5000C, S10000C, S15000C, S20000C, S25000C, GX48L, 05-1311, 05-1311-R, 051311, 051311R, First Light 1945, Siemens, Sunlight LP4645 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


