G48T6L-HO-MB Replacement UV Lamp 254NM High Output

| Our Part #: | G48T6L-HO-MB |
| Length: | 45.12" or 1146 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Mini Bi-Pin |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 19mm |
| Lamp Voltage*: | 75V |
| Lamp Wattage*: | 90W |
| Operating Current*: | 1250mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV S2400, S2400B, S2400C, S5000C, S10000C, S15000C, S20000C, S25000C, GX48L, 05-1311, 05-1311-R, 051311, 051311R, First Light 1945, Siemens, Sunlight LP4645 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|