LMPP2020 Replacement UV Lamp 254NM
See below details for the LMPP2020 Replacement UV Lamp 254NM.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | LMPP2020 |
| Length: | 33.19" or 843 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 2 Pin with 3" Pig Tail |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Lamp Wattage*: | 40W |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Wedeco, Ideal Horizons LMPP2020, First Light 1413, ICH Series, ICH Models, ICH2X2S, ICH 2X2S, UV Doctor 1158, UVDRX1158, UVDRX-1158 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


