GV-5843-4S74B Replacement UV Lamp 185NM
  • GV-5843-4S74B
  • GV-5843-4S74B
usa
See below details for the GV-5843-4S74B Replacement UV Lamp 185NM.
Our Part #:  GV-5843-4S74B
Length:  33.19" or 843 mm ± 3mm (not including pins)
Base Type:  4 Pin Flat Base
Lamp Type:  Standard Output
Wavelength:  185NM
Glass Type:  VH (Ozone)
Base Color / Material:  Blue Ceramic Base
Bulb Diameter:  15mm
Lamp Voltage*:  100V
Lamp Wattage*:  40W
Operating Current*:  400mA