GL-51270-4A Replacement UV Lamp Amalgam 254NM
  • Vigilair GIA1270T5LCA/2S07/CB-086
usa
See below details for the GL-51270-4A Replacement UV Lamp Amalgam 254NM.
Our Part #:  GL-51270-4A
Length:  50" or 1270 mm ± 3mm (not including pins)
Base Type:  4 Pin Flat Base
Lamp Type:  Amalgam, High Output
Wavelength:  254NM
Glass Type:  L (Non-Ozone)
Base Color / Material:  White Ceramic Base
Bulb Diameter:  15mm
Lamp Voltage*:  100V
Lamp Wattage*:  150W
Operating Current*:  1.5A