G64V-17998 Replacement UV Lamp 254NM
See below details for the G64V-17998 Replacement UV Lamp 254NM.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | G64V-17998 |
| Length: | 61.69" or 1567 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | Mauve Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 75W |
| Operating Current*: | 450mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine 17998, 17998LM, 17998-LM, CSL8R60, CSL10R60, CSL12R60, CSL16R60, CSL20R60, CSL24R60, RBE8R60, RBE10R60, RBE12R60, RBE16R60, RBE20R60, RBE24R60, CSL-8R60, CSL-10R60, CSL-12R60, CSL-16R60, CSL-20R60, CSL-24R60, RBE-8R60, RBE-10R60, RBE-12R60, RBE-16R60, RBE-20R60, RBE-24R60, SCD-600, SCD-700, SCD-1000, SCD-1200, SCD600, SCD700, SCD1000, SCD1200, Siemens/Sunlight LP4580, Atlantic UV 05-0521, 05-0492, First Light 2481, 11D6300, G64D2L, UV Doctor 1174, UVDRX1174, UVDRX-1174 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


