AQ37087 Replacement UV Lamp 254NM
See below details for the AQ37087 Replacement UV Lamp 254NM.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | AQ37087 |
| Length: | 34.45" or 875 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Single Pin with 3" Pig Tail |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 17.5mm |
| Lamp Voltage*: | 110V |
| Lamp Wattage*: | 84W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Wedeco/Ideal Horizons NLR1880WS, AQ37087, DLR-7, DLR-10, DLR-7AP, DLR-7M, DLR-10AP, DLR-10M, Aquada 7, Aquada 10, Aquada 7A, Aquada 7P, Aquada 7M, Aquada 10A, Aquada 10P, Aquada 10M, Goulds Pure Blue GU28P, GU40P, GU29E, GU13M, Goulds GU-28P, GU-40P, GU-29E, GU-13M, Glasco GS880WL, Siemens/Sunlight W2T194674, B10025531, UV Superstore DLR-7A, DLR-10A, DLR-10AP, Atlantic UV 05-0502, First Light 2743 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


