4000L-28 Replacement UV Lamp 185NM
-See below details for the 4000L-28 Replacement UV Lamp 185NM.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | 4000L-28 |
| Length: | 29" or 730 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Single Pin each end |
| Lamp Type: | Medium Pressure, High Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | Black Valox Base |
| Bulb Diameter: | 22mm |
| Lamp Voltage*: | 400V |
| Lamp Wattage*: | 3200W |
| Operating Current*: | 8A |
| Rated Life (hrs)**: | 5000 |
| Replaces/Fits Models: | Trojan 441144-028, 441165-028, 441165-028, 441144028, 441165028, 441165028, 441169-028, 441169028, UV4000, 4000, First Light H002 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


