G64-17820-HO Replacement UV Lamp 185NM High Output
See below details for the G64-17820-HO Replacement UV Lamp 185NM High Output.
UV Superstore’s lines of replacement germicidal ultraviolet lamps are manufactured in the USA with pure quartz tubing designed to meet or exceed industry standards. We insist on 100% quality control inspection with each ultraviolet lamp to ensure only the best products to our customers.
| Our Part #: | G64-17820-HO |
| Length: | 61.69" or 1567 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 130W |
| Operating Current*: | 780mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine 17820, Optima 400, Optima 520, Optima 630, Silver L, SCD-600, SCD-700, SCD-1000, SCD-1200, SCD-600H, SCD-700H, SCD-1000H, SCD-1200H, SCD-1350H, SCD-1450H, SCD-1750H, Siemens/Sunlight LP4605, Atlantic UV 05-0525, First Light 2485, UV Doctor 1185, UVDRX1185, UVDRX-1185 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is based on a group of lamps operating under lab conditions and is for reference purposes only. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. Please follow the Original Equipment Manufacturers (OEM) suggested UV lamp change out schedule to ensure optimal performance. |
|


