XLR-30 Replacement UV Lamp Amalgam 254NM

| Our Part #: | XLR-30 |
| Length: | 59.53" or 1512 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Amalgam, High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 28mm |
| Lamp Voltage*: | 95V |
| Lamp Wattage*: | 330W |
| Operating Current*: | 3.5A |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Wedeco, Ideal Horizons I40694, ELR-30-1, ELR 30 1, ELR30-1, ELR301, XLR-30, XLR 30, XLR30, CHI-80HF, CHI-100HF, CHI-200HF, CHI-280HF, CHI-400HF, CHI-650HF, First Light 3027, 3390 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|