TUV25W-4P-SE Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | TUV25W-4P-SE |
| Length: | 21.61" or 549 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Lamp Voltage*: | 82V |
| Lamp Wattage*: | 25W |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Phillips TUV25W-4P-SE |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|