SLR32143 Replacement UV Lamp Amalgam 254NM

| Our Part #: | 3422 |
| Length: | 58.54" or 1487 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Amalgam, High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 32mm |
| Lamp Voltage*: | 68V |
| Lamp Wattage*: | 260W |
| Operating Current*: | 3.8A |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Wedeco, Ideal Horizons SLR32143, I31319, I38595, TAK55, SLR 32143, VL, ECORAY VL, First Light 3119, 3422, UV Doctor 1601, UVDRX1601, UVDRX-1601 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|