S330RL Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | S330RL |
| Length: | 12.99" or 330 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Step Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 50V |
| Lamp Wattage*: | 15W |
| Operating Current*: | 336mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | R-Can/Sterilight S330RL, S2Q, S2Q/2, S2Q-PA, S2Q-PA/2, S2Q-GOLD, S2Q-GOLD/2, SC4, SC4/2, SSM-17, Siemens/Sunlight LP4735, W2T365400, First Light 2747, 3933, VIQUA VT4, VT4/2, VT42, VT4/2A, VT42A, VT4/2B, VT42B, VT4/12, VT412 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|