S24T6 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | S24T6 |
| Length: | 21.26" or 540 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Single Pin each end |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 70V |
| Lamp Wattage*: | 27W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV S24T6, G24T6L, 05-1348-R, 051348r, 05-1348, Siemens/Sunlight LP4185, B10018242, First Light 1490, UV Doctor 1122, UVDRX1122, UVDRX-1122 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|