S24T6-PTFE Replacement UV Lamp 254NM PTFE Coating
| Our Part #: | S24T6L-PTFE |
| Length: | 21.26" or 540 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Single Pin each end |
| Lamp Type: | Standard Output, PTFE Coating |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 70V |
| Lamp Wattage*: | 27W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-6011, 056011, NUTRIPURE TANK AIR SERIES 2B-SC, 2BSC, 3B-SC, 3BSC, 4B-SC, 4BSC, 4B-ASC, 4BASC, 5B-SC, 5BSC, 5B-ASC, 5BASC, Siemens/Sunlight LP4185, B10018242, First Light 1490-PTFE, Foodline S24T6-TC, S24T6TC, SC-23, SC23, SC-24, SC24, SC-25, SC25 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|