S212RL Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | S212RL |
| Length: | 8.35" or 212 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Step Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 33V |
| Lamp Wattage*: | 10W |
| Operating Current*: | 380mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | R-Can/Sterilight S212RL, SQ-PA, SQ-PA/2, SC1, SC1/2, First Light 3199, VT1, VT1/2, VT12, VT1/12, VT112, VT1/2A, VT12A, VT1/2B, VT12B |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|