RL-950HO Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | RL-950HO-UV |
| Length: | 37.4" or 950 mm ± 3mm (not including pins) |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | 4 Pin Multi-Level Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 127V |
| Lamp Wattage*: | 101W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | LUMINOR RL-950HO, RL950HO, 40040022, BLACKCOMB-HO 4.0 LBH4-401, BLACKCOMB-HO 5.0 LBH5-401, BLACKCOMB-HO 6.0 LBH6-401, Genesis H2O GENH5-40, GENH6-40, Hydrotech Aqua Flo GENH5-40, GENH6-40, and Pura Generation 5 & 6 GENH5-40, GENH6-40, FIRST LIGHT 4137 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|