RL-820 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | RL-820-UV |
| Length: | 32.28" or 820 mm ± 3.5mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Multi-Level Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 92V |
| Lamp Wattage*: | 39W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | LUMINOR RL-820, 40040015, BLACKCOMB 4.0 LB4-101, LB4101, BLACKCOMB 5.0 LB5-101, LB5101, BLACKCOMB 6.0 LB6-101, LB6101, Genesis H2O GEN5-10, GEN6-10, GEN510, GEN610, Hydrotech Aqua Flo GEN5-10, GEN6-10, and Pura Generation 5 & 6 GEN5-10, GEN6-10, FIRST LIGHT 4134 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|