RL-600HO Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | RL-600HO-UV |
| Length: | 23.62" or 600 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Multi-Level Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 84V |
| Lamp Wattage*: | 67W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | LUMINOR RL-600HO, RL600HO, 40040021, BLACKCOMB-HO 4.0 LBH4-251, BLACKCOMB-HO 5.0 LBH5-251, BLACKCOMB-HO 6.0 LBH6-251, Genesis H2O GENH5-25, GENH6-25, Hydrotech Aqua Flo GENH5-25, GENH6-25, and Pura Generation 5 & 6 GENH5-25, GENH6-25, FIRST LIGHT 4136 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|