LP4775 Replacement UV Lamp Amalgam 254NM

| Our Part #: | 2606 |
| Length: | 33.66" or 855 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Step Base |
| Lamp Type: | Amalgam, High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | Yellow Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 90V |
| Lamp Wattage*: | 120W |
| Operating Current*: | 1.3A |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Siemens/Sunlight LP4775, W2T365404, W2T544204, G36A-2606, SB-40, SB40, First Light 2606, G36A-LP4775 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|