K-64-918T6-PT Replacement UV Lamp 254NM
Our Part #:  K-64-918T6-PT - DISCONTINUED
Length:  36.14" or 918 mm ± 3mm (not including pins)
Base Type:  4 Pin with 11" Pigtail
Lamp Type:  High Output
Wavelength:  254NM
Glass Type:  L (Non-Ozone)
Base Color / Material:  White Ceramic Base
Bulb Diameter:  19mm
Lamp Voltage*:  110V
Lamp Wattage*:  70W
Operating Current*:  700mA