I40718 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | I40718 |
| Length: | 20.67" or 525 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin with 3" Pig Tail |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 17.5mm |
| Lamp Voltage*: | 80V |
| Lamp Wattage*: | 40W |
| Operating Current*: | 700mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Wedeco, Ideal Horizons I40718, CHI-2, CHI-4, GLI-2, GLI-4, XLR-5, Siemens/Sunlight W2T184490, ZCSPLI40718, First Light 2817, Atlantic UV 05-0636 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|