I40387 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | I40387 |
| Length: | 34.45" or 875 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin with 3" Pig Tail |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 17.5mm |
| Lamp Voltage*: | 110V |
| Lamp Wattage*: | 84W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Wedeco, Ideal Horizons I40387, CHI-10, CHI-15, CHI-25, CHI-30, CHI-40, CHI-50, GLI-10, GLI-15, GLI-25, XLR-10, LBX Series LBX-3 LBX-10, LBX-20, LBX-33, LBX-50, Siemens/Sunlight W2T184057, ZCSPLI40387, First Light 2816, UV Doctor 1616, UVDRX1616, UVDRX-1616 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|