GV436-4 Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | GV436/4 |
| Length: | 17.17" or 436 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 67V |
| Lamp Wattage*: | 24W |
| Operating Current*: | 370mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | First Light 1076, Evoqua W2T852828, LF6, LF-6 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|