GV330-4 Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | GV330/4 |
| Length: | 12.99" or 330 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 50V |
| Lamp Wattage*: | 15W |
| Operating Current*: | 336mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-0203-R, 05-0203, Siemens/Sunlight LP4125, Wedeco, Ideal Horizons LMP41004, ME-4, MWE-4, R-5, R-8, RE-5, RE-8, SS-4, SSE-4, SSW-6, SSWE-6, SV-4, SV-6, SVE-4, SVE-6, SVH-4, SVEH-4, First Light 2572, UV Doctor 1115VH, UVDRX1115VH, UVDRX-1115VH |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|