GV147-4-CELL Replacement UV Lamp Quartz Assembly 185NM

| Our Part #: | GV147-4-CELL |
| Length: | 5.79" or 147 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 20V |
| Lamp Wattage*: | 8W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | First Light 3918, UV Superstore LQTF-1505, TF-1505-AMI, TF-2505-AMI, Pureflow TF-1505, LQTF1505 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|