GV-61570-4A74B Replacement UV Lamp Amalgam 185NM
Our Part #:  GV-61570-4A74B
Length:  61.82" or 1570 mm ± 3mm (not including pins)
Base Type:  4 Pin Flat Base
Lamp Type:  Amalgam
Wavelength:  185NM
Glass Type:  VH (Ozone)
Base Color / Material:  Blue Ceramic Base
Bulb Diameter:  19mm
Lamp Voltage*:  145V
Lamp Wattage*:  320W
Operating Current*:  2.2A