GV-5843-4A74B Replacement UV Lamp Amalgam 185NM
GL-5843-4A74G
Our Part #:  GV-5843-4A74B
Length:  33.19" or 843 mm ± 3mm (not including pins)
Base Type:  4 Pin Flat Base
Lamp Type:  Amalgam, High Output
Wavelength:  185NM
Glass Type:  VH (Ozone)
Base Color / Material:  Blue Ceramic Base
Bulb Diameter:  15mm
Lamp Voltage*:  88V
Lamp Wattage*:  120W
Operating Current*:  1.2A