GV-51554-4H74A Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | GV-51554-4H74A |
| Length: | 61.19" or 1554 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | Aqua Blue Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 135W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 10000 |
| Replaces/Fits Models: | UV Superstore Leopard Series LP4LHO-6, LP5LHO-6, LP4LHO-8, LP5LHO-8, LP6LHO-8, LP4LHO-6-TOC, LP5LHO-6-TOC, LP4LHO-8-TOC, LP5LHO-8-TOC, LP6LHO-8-TOC, First Light 2203 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|