GOLD-M-UV Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GOLD-M-UV |
| Length: | 17.72" or 450 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 44V |
| Lamp Wattage*: | 35W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 10000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine Gold-M, Gold M, Optima HX Mini Series HX01BDMU, HX01BDM, HX01BDM-U, HX02BDMU, HX02BDM, HX02BDM-U, HX02CDMU, HX02CDM, HX02CDM-U, HX03CDMU, HX03CDM, HX03CDM-U, First Light 4044 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|