GL793-2 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL793/2 |
| Length: | 31.22" or 793 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Mini Bi-Pin |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 95V |
| Lamp Wattage*: | 34W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-1116-R, 05-1116, MP-36, S-37, Master Water Conditioning MSP9360, WG-1231L-2P, Water Master 12S, WG-12D, WG-1231L-2P, Wedeco, Ideal Horizons LMP22005, IH-40, IV-40, First Light 3406, 1322 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|