GL739-4 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL739/4 |
| Length: | 29.09" or 739 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 92V |
| Lamp Wattage*: | 33W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | ATS ATS-4-739, ATS4-739, GDS Series GDS-12, GDS12, PFC Series PFC-12, PFC12, EV-12E, Purtest PT-12, PT12, P12-4-739, P124739, PT4-739, PT4739, Triton TRI-12M, TRI-12, Wedeco, Ideal Horizons LMP42052, First Light 3083, Glasco L-040729 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|