GL436-4 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL436/4 |
| Length: | 17.17" or 436 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 67V |
| Lamp Wattage*: | 24W |
| Operating Current*: | 370mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-1370-R, 05-1370, MIN-6, BIO-3.0, BIO-3, BIO3, UDC 4360, 4360UD, Wedeco, Ideal Horizons LMP42016, First Light 1077, ATS ATS-4-436, ATS4-436, Evoqua LF6, LF-6, W2T850795, Siemens/Sunlight Systems LP4290, WONDERLIGHT PC-6, PC6, GPH436T5L-21W, GPH436T5L21W, UV Doctor 1118, UVDRX1118, UVDRX-1118, Polaris UV UV-6C, UV6C, GL24SE4P, Aqua Pro UV6-L, UV6 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|