GL436-2 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL436/2 |
| Length: | 17.17" or 436 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Mini Bi-Pin |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 67V |
| Lamp Wattage*: | 24W |
| Operating Current*: | 370mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-1097-R, 05-1097, 051097r, 051097, MP22, MP22A, S23, S23A, ATS ATS-2-436, ATS2-436, Master Water Conditioning HIMSP6165, Siemens/ Sunlight LP4095, Wedeco, Ideal Horizons LMP22002, IV-25, SH-7, SH-10, SH-20, SHE-7, SHE-10, SHE-20, SHEH-7, SHEH-10, SHEH-20, First Light 3078 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|