GL357-4HO Replacement UV Lamp 254NM High Output

| Our Part #: | GL357/4HO |
| Length: | 14.06" or 357 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 45V |
| Lamp Wattage*: | 32W |
| Operating Current*: | 720mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Glasco L-524414, L524414, GUV-C10, GUVC10, Siemens/Sunlight LP4425, SB-10, SBH-10, SBDOH-10, Atlantic UV 05-0557, FIRST LIGHT 1167, GHO357T5L/4 , GHO357T5L4, Aqua Azul L-1-806-HO, L1806HO |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|