GL357-4 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL357/4 |
| Length: | 14.06" or 357 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 56V |
| Lamp Wattage*: | 16W |
| Operating Current*: | 320mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | American Ultraviolet GML350, Aqua Azul L-1-8009, L-1-806, L-1-806-S, Atlantic UV 05-1380, 05-0293, 05-0559, 05-0329-R, 05-0329, 05-0505, Filtrine ST-651-14-4P, Glasco 1608, 250, 8060, L-501414, GUS-7, Neptune 1000, 1010, 1020, 1030, 2000, 2010, 2020, 2030, Siemens/Sunlight LP4105, B10015830, W2T147551, W2T365332, W2T365334, AAE1193, W2T403620, SB-7, SBH-7, SBDOH-7, SLD-8, UDC 250, 250UD, 8060, 7001-806, P-3, DW-7, S-6, P3, S6, Water Master WM614L-4P, WM-6, Wedeco, Ideal Horizons LMP42003, 1C/UV, 2C/UV, 2C/UV/CT, 2CC/UV, 2SC/UV, 2SCC/UV, 2SSC/UV, 4C/UV, 4CC/UV, 4SC/UV, 4SCC/UV, 4SSC/UV, 6/UV, 6C/UV, 6S/UV, 6SC/UV, IH-4, IH-4-3P, LBR-6, LBR-8, LBRE-6, LBRE-8, First Light 1068, UV Superstore , DUV Series DUV-7-4P, Instapura LG 18, LG18, Master Water W-M3-03, WM303, Lancaster Pump 5-6 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|