GL330-4 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL330/4 |
| Length: | 12.99" or 330 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 50V |
| Lamp Wattage*: | 15W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-0340, 05-0201-R, 05-0201, Greenway Water Technologies GUVL330S, GUVL-330S, GUVL-6S, GUVL6S, Siemens/Sunlight LP4250, W2T557000, Wedeco, Ideal Horizons LMP42004, LMP42047, ME-4, MWE-4, R-5, R-8, RE-5, RE-8, SS-4, SSE-4, SSW-6, SSWE-6, SV-4, SV-6, SVE-4, SVE-6, SVH-4, SVEH-4, Master Water HIMSV-6, UV330/4, MWC-E7, MWCE7, MWC-EM7, MWCEM7, MWC-ES7, MWCES7, First Light 3073, UV Superstore BA Series, BA-4, BA4, BA4P, BA-4P, WONDERLIGHT PC3, PC-3, GPH303T5L-15W, GPH303T5L15W, Lancaster Pump 4-6 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|