GL212-4 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL212/4 |
| Length: | 8.35" or 212 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 32V |
| Lamp Wattage*: | 10W |
| Operating Current*: | 380mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic UV 05-1119-R, 05-1119, MIN-1, Pura UV-1 EPCB, UV1 EPCB, UV-10, UV10, UV-100, UV100, 1GPM, 812RL, UV1, UV ADD ON 1, Add-On 1, 10-212, 36002016, Lamp #10, Lamp # 10, #10, Siemens/Sunlight LP4220, First Light 2486, WONDERLIGHT PC1, PC-1, GPH212T5L-10W, GPH212T5L10W, Instapura LG10, LG 10, Polaris UV GL10SE4P, UV-1C, UV1C, Aqua Pro UVS-L, UVSL, Evoqua LF1, LF-1, W2T850793 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|