GL-6843-4A74G Replacement UV Lamp Amalgam 254NM

| Our Part #: | GL-6843-4A74G |
| Length: | 33.19" or 843 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Amalgam, High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | Green Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 19mm |
| Lamp Voltage*: | 75V |
| Lamp Wattage*: | 135W |
| Operating Current*: | 1.8A |
| Rated Life (hrs)**: | 10000 |
| Replaces/Fits Models: | UV Superstore GL68434A74G, LeopardUV LP1SA. LP2SA, LP3SA, LP4SA, LP3SA-8, LP4SA-8, LP5SA-8, LP3SA-8-O3D, LP4SA-8-O3D, LP5SA-8-O3D, First Light 2172 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|