GL-61148-4A45 Replacement UV Lamp Amalgam 254NM

| Our Part #: | GL-61148-4A45 |
| Length: | 45.2" or 1148 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Amalgam, High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 19mm |
| Lamp Voltage*: | 100V |
| Lamp Wattage*: | 200W |
| Operating Current*: | 2A |
| Rated Life (hrs)**: | 10000 |
| Replaces/Fits Models: | First Light 3892, ETS4420020-LMP, 4420020, ETS4420020, TUV 200W XPT SE, TUV200WXPTSE, PHILLIPS 242602, 928106905112, 872790080123100 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|