GL-5647-2S26 Replacement UV Lamp 254NM
| Our Part #: | GL-5647-2S26 |
| Length: | 25.47" or 647 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Two Pin One End |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 90V |
| Lamp Wattage*: | 30W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Master Water Conditioning MWC-15, MWC15, MWC-E15, MWCE15, First Light 2477 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|