GL-5463-4H74Y Replacement UV Lamp 254NM
| Our Part #: | GL-5463-4H74Y |
| Length: | 18.23" or 463 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | Yellow Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 50V |
| Lamp Wattage*: | 40W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 10000 |
| Replaces/Fits Models: | UV Superstore Cobra, Cobra UV, CobraUV, CB1SS-HO, CB1SS-HOD, CB1SSHO, CB1SSHOD, First Light 1705 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|