GL-5457-2S44 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | GL-5457-2S44 |
| Length: | 17.99" or 457 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Mini Bi-Pin Each End |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 60V |
| Lamp Wattage*: | 25W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Atlantic 05-0261, 050261, Aqua Treatment Services ATS2457, ATS2-457, DWSW-8, DWSW8, First Light 1123, Water Master 8S, 12, WG818L2P, WG818-L-2P, WG818L-2P, WG8D, WG-8D |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|