GHO893-4 Replacement UV Lamp 254NM High Output

| Our Part #: | GHO893/4 |
| Length: | 35.16" or 893mm ± 3.5mm |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 120V |
| Lamp Wattage*: | 70W |
| Operating Current*: | 600mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Greenway Water Technologies GAUV-32H, GAUV32H, GUVL-893H, GUVL893H, GUVL-32H, GUVL32H, First Light 1152, GPH893T5L, GPH893T5L/4HO |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|