G8-3011 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | G8-3011 |
| Length: | 11.3" or 287 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Mini Bi-Pin |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 39V |
| Lamp Wattage*: | 14W |
| Operating Current*: | 380mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | American Ultraviolet GML125, Aquafine 3011, SP-2, Aquanetics ALA-8, PQ-8IL, Q-8IL, Q-8IL-HP, Q-8SPT, Atlantic 05-1098-R, 05-1098, MP16, MP16A, S17, S17A, Siemens/Sunlight W2T174878, LP4150, B10013028, UDC 7001-821, 7001-727, Wedeco, Ideal Horizons LMP22001, IH-1, IH-2, IH-8, IV-8, SH-4, SHE-4 SHEH-4, First Light 1765 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|